czerwiec, 2017

11cze20:0023:00Maniucha i Ksawery20:00 - 23:00 Vertigo Jazz Club & Restaurant

Detale

Maniucha i Ksawery
Duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne oraz miłosne.
Maniucha Bikont – wokal i Ksawery Wójciński – kontrabas

OJ BOROM BOROM
IMPROWIZACJE POLESKIE

Improwizacje poleskie to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są wiosenne, weselne i miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Nowogradem Wołyńskim, zasłyszane opowieści, bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga.

Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas – jako równorzędni jej narratorzy.

Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami. Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, równoważą, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki, czy wręcz lokalne odmiany jednego języka.

Spoiwem całości są wizualizacje – abstrakcyjne i konkretne, nieodłączny element opowieści. Twórcy koncertu spotkali się wcześniej – podczas wspólnej pracy z zespołem Hera, serii koncertów “Wolne Loty” w galerii Praca i w galerii Czarna.

Więcej

Data i Godzina

niedz., 11 cze 2017 20:00:00 - niedz., 11 cze 2017 23:00:00

Lokalizacja

Vertigo Jazz Club & Restaurant

You must be logged in to post a comment.

X