lipiec, 2017

21lip(lip 21)20:0022(lip 22)01:00Mateusz Kowalczyk Tribute to George Michael20:00 - 01:00 (22) Vertigo Jazz Club & Restaurant, Oławska 13 Wroclaw 53-125

Detale

Mateusz Kowalczyk Tribute to George Michael
Zapraszamy na koncert poświęcony twórczości Georga Michaela, który poprowadzi wrocławski wokalista i gitarzysta Mateusz Kowalczyk.
Skład:
Tomasz Jędrzejewski – Piano,
Bartek Miarka – gitara,
Mateusz Maniak – perkusja,
Andrzej Stagraczyński – bas
chórki:
Aleksandra Turoń
Katarzyna Szyszka

———————————
George Michael – Urodził się w East Finchley, w London Borough of Barnet, jako najmłodsze dziecko w rodzinie restauratora Jacka Panosa (oryginalnie Kyriacosa Panayiotou), greckiego imigranta urodzonego na Cyprze oraz angielskiej Żydówki – tancerki Lesley Angold (z domu Harrison, 1937–1997)[6]. Dorastał ze starszymi siostrami – Yodą i Melanią. Matka została pochowana na prywatnej parceli w Highgate.

Większość swojego dzieciństwa spędził w Kingsbury, w północno-zachodnim Londynie, gdzie uczęszczał do Kingsbury High School. Gdy był nastolatkiem, jego rodzina przeniosła się do Radlett w Hertfordshire. Tam uczęszczał do Bushey Meads School w sąsiednim mieście Watford, gdzie zaprzyjaźnił się z Andrew Ridgeleyem. Obaj mieli podobne ambicje zrobienia kariery muzycznej. Z innym bliskim przyjacielem, Davidem Austinem, uciekał z lekcji w piątkowe poranki, żeby zarobić na nocne wypady do klubów, grając i śpiewając na stacji londyńskiego metra, m.in. utwory takie jak ’39 grupy Queen.

George Michael rozpoczął swoją solową karierę od przeboju „I Knew You Were Waiting” w duecie z Arethą Franklin. Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem „I Want Your Sex”, promującym pierwszy solowy album, Faith, wydany w 1987 roku. Rozgłośnie radiowe zakazały emitowania utworu przed godz. 22:00, ale to nie przeszkodziło, aby stał się on wielkim przebojem.

Płyta Faith została zasypana nagrodami i przyniosła artyście jeszcze większą sławę. Krążek całkowicie zerwał z wizerunkiem uśmiechniętego chłopca z zespołu Wham! – Michael pojawia się na okładce z dwudniowym zarostem i w skórzanej kurtce. Album zrobił zawrotną karierę po obu stronach Atlantyku, a w 1988 roku Michael wyruszył w światowe tournée. W 1989 płyta zebrała kolejne nagrody, m.in. American Music Award. W niedługim czasie odebrał Grammy, kolejnym wyróżnieniem była już druga nagroda Ivor Novello Award dla najlepszego kompozytora.

W 1990 roku pojawiła się płyta Listen Without Prejudice Vol. 1, promowana przez singel „Freedom! ’90”. Teledysk wzbudził sensację, ponieważ nie występował w nim sam artysta, lecz znane modelki. W tym wideoklipie niszczone są kurtka, gitara i szafa grająca, znaki firmowe George’a Michaela z teledysku „Faith”. W 1991 roku wokalista odebrał kolejną Grammy, tym razem za „Freedom! ’90” i rozpoczął trasę koncertową nazwaną Cover to Cover. Podczas koncertu Rock in Rio Michael poznał swoją pierwszą wielką miłość, brazylijskiego projektanta, Anselmo Feleppę, gdy orientacja seksualna George’a była wówczas tajemnicą dla wszystkich, oprócz jego rodziny i przyjaciół.

W 1992 wydany został singel „Too Funky”. Wówczas też Michael wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który miał na celu oddanie hołdu zmarłemu frontmanowi grupy Queen – Freddiemu Mercuremu. Wykonał na nim następujące piosenki: „’39”, „Somebody to Love” i „These Are the Days of Our Lives”. Po wzięciu udziału w niniejszym przedsięwzięciu i bardzo dobrym odbiorze gościnnego występu wokalisty przez fanów grupy zaproponowano George’owi Michaelowi przejęcie roli lidera zespołu Queen, jednak nie przyjął on tej propozycji z uwagi na chęć kontynuowania solowej kariery – oraz, jak twierdził – szacunek do dorobku muzycznego, jaki pozostawił po sobie jego przyjaciel, Freddie Mercury.

W październiku tego samego roku rozpoczął spór sądowy o wolność artystyczną ze swoją wytwórnią Sony Music. Niedługo później partner wokalisty odkrył, że jest nosicielem wirusa HIV i w 1993 roku umarł na udar mózgu, pozostawiając Michaela w żałobie, w trakcie procesu sądowego, niebędącego w stanie pisać. W 1994 George Michael przegrał proces z wytwórnią Sony.

Więcej

Data i Godzina

pt., 21 lip 2017 20:00:00 - sob., 22 lip 2017 01:00:00

Lokalizacja

Vertigo Jazz Club & Restaurant

Oławska 13 Wroclaw 53-125

You must be logged in to post a comment.

X